Laboratorně vytvořené diamanty

Jsem samozřejmě zastánce přírodních věcí a zejména i přírodních diamantů, ale na trhu jsou laboratorně vytvořené diamanty novinkou na trhu.

Zákazník si tak může vybrat čemu dá přednost.

Laboratorně vytvořený diamant bych volil jako dobrou variantu místo Kubického Zirkonu jelikož Zirkony nejsou například v prstenech příliš odolné a za nějaký čas se poškodí a vypadají nevzhledně. 

Připravil jsem pro vás také nejčastější dotazy ohledně laboratorně vyrobených diamantů.

Přečíst dotazy

Často kladené otázky

Co je to vlastně laboratorně vytvořený diamant?

Laboratorně vytvořený diamant je diamant, který je vytvořen člověkem v laboratoři. Je totožný svými chemickými a fyzikálními vlastnostmi s diamanty, které vytvořila příroda.

Jak můžu rozeznat přírodní diamant od laboratorně vytvořeného?

Rozeznat laboratorní diamant lze pouze za pomoci velmi drahého laboratorního vybavení.

Gemologická laboratoř od které tyto diamanty nakupuji má vybavení, které umožňuje laboratorně vytvořené diamanty od přírodních rozpoznat již od hmotnosti 0,003 ct.

Jak se laboratorně vytvořené diamanty vlastně vyrábí?

Existují dvě metody výroby laboratorních diamantů:

1.) HPHT - Vysoký Tlak Vysoká Teplota. Tento proces imituje podmínky, za kterých vznikaly přírodní diamanty v hlubinách naší planety. Drobný krystal diamantu je vložen do komory společně s uhlíkem ve formě grafitu a kovovým katalyzátorem. Pod velmi vysokým tlakem a velmi vysokou teplotou se kov roztaje a uhlík z grafitu se spojí s drobným krystalem diamantu, který vyroste v diamant větších rozměrů. Prvotní krystal diamantu může být přírodní anebo také laboratorně vytvořený.

2.) CVD - Přirůstání z Plynné Směsi. V tomto procesu je vložen krystal diamantu do reaktoru společně s kombinací plynů. Za pomoci mikrovln jsou tyto plyny rozehřáty dokud se z nich nestane plasma (stav kdy jsou jednotlivé atomy od sebe odděleny). Volné atomy uhlíku následně usedají na krystal diamantu a vytvářejí nové vrstvy diamantu.

Jaké jsou názvy laboratorně vytvořených diamantů?

Laboratorně vytvořeným diamantům se říká: Syntetické diamanty, člověkem vytvořené diamanty, laboratorně vytvořené diamanty nebo ve zkratce Lab Grown.

Kdo vyrábí laboratorně vytvořené diamanty?

Je zatím málo výrobců, kteří mají technologie pro výrobu těchto diamantů. Mezi zatím přední výrobce patří USA, Rusko, Čína a Singapur.

Může se někdy laboratorně vytvořený diamant opotřebovat?

NE - laboratorně vytvořený diamant má stejné vlastnosti jako přírodní diamant - nikdy se nepoškrábe, bude mít vždy svůj brilantní lesk a vlastnosti.

Udržuje si laboratorně vytvořený diamant svou hodnotu?

Cena laboratorně vytvořených diamantů je určována nabídkou a poptávkou kdežto přírodních diamantů je na světě jen omezené množství. Je možné, že ceny laboratorně vytvořených diamantů budou společně s technologickým vývojem klesat.

Jsou laboratorně vytvořené diamanty "falešné diamanty"?

NE - jsou to opravdové diamanty, se stejnými fyzikálními i chemickými vlastnostmi jako diamanty přírodní, pouze byly vytvořeny člověkem.

Jsou laboratorně vytvořené diamanty to samé co kubická zirkonie nebo Moissanite?

NE - jsou to opravdové diamanty, které byly vytvořeny člověkem v laboratoři.

Jaké barvy a čistoty jsou dostupné u laboratorně vytvořených diamantů?

Laboratorně vytvořené diamanty jsou dostupné ve všech barvách a čistotách. Gemologické laboratoře jako IGI je hodnotí stejným způsobem jako se hodnotí diamanty přírodní. Existují i barevné laboratorně vytvořené diamanty. Nejčastější barvy jsou žluté, růžové a modré.

Jaké velikosti jsou dostupné u laboratorně vytvořených diamantů?

Laboratorně vytvořené diamanty jsou nyní dostupné skoro ve všech velikostech od velmi drobných diamantů (1 mm a menší) až po veliké 10ct + diamanty.

Dostanu k laboratornímu diamantu plnohodnotný certifikát?

K laboratorně vytvořenému diamantu dostanete plnohodnotný certifikát jako k diamantu přírodnímu s veškerými informacemi o kamenu, které hodnotí světové gemologické laboratoře :

IGI , HRD Antwerp , GIA 

Jak se hodnotí laboratorně vytvořené diamanty?

Hodnotí se úplně stejně jako diamanty přírodní - barva , čistota i kvalita brusu